Aktuality

Čo máme nové?

Získali diplom za prekonávanie problémov

pridal: Tatiana | dátum: 9. októbra 2017 | kategória: Nezaradené

4. októbra sme v Rožňave realizovali projekt pod názvom Ukážme chudobným a sociálne vylúčeným občanom krásy našej krajiny, podporovaný obchodným domom TESCO Tornaľa.

Pri tejto príležitosti sme prežili s našou partiou z nízkoprahu jeden perfektný deň; deň plný zábavy, spoločnej opekačky a športových hier. Ešte aj počasie nám vyšlo.

Už cestou autami bolo cítiť radosť z nezvyčajného dňa. Na tvárach výletníkov sme videli očakávania, staré spomienky z detstva a zvedavosť. V areáli Gombaseckej jaskyne sme sa cítili ako VIP hostia, nakoľko celý objekt patril len nám – chariťákom.

Naša prvá cesta viedla do jaskyne, kde výletníci z nízkoprahu popustili uzdu svojej fantázii  a v kvapľových útvaroch nachádzali nové obrazy. Pre niektorých z nich to bola prvá skúsenosť s jaskyňou.

Vďaka podpore TESCO Tornaľa mal každý účastník zabezpečený obed – spoločné opekanie pri veľkom ohnisku v prírode poskytlo neopakovateľný zážitok. Každý sa chytil práce, chlapi založili oheň, ženy pripravovali špekačky a slaninu. Pracovali sme ako jedna veľká rodina. Obed nám chutil, asi aj preto, že sme si ho pripravili spoločne, a jedli sme v krásnej prírode a dobrej nálade.

Po obede nasledoval čas, keď si všetci zmerali svoje schopnosti a šikovnosť. Ženy sa realizovali vo výtvarnom umení, kreslili na asfalt a chlapi potom hodnotili kresby. Víťazka sa dočkala sladkej odmeny. Pre chlapov sme vymysleli súťaž zručnosti – šúpanie jabĺk. Následne si zmerali sily ženy proti chlapom v ťahaní ľana. Aké bolo prekvapenie, že my ženy sme prekonali chlapov.

Na záver príjemného dňa sme sa spoločne pomodlili a každý zúčastnený obdržal diplom za statočnosť. Prečo za statočnosť? Lebo títo ľudia sa snažia prekonať svoje problémy, chcú zmenu vo svojom živote a robia kroky, aby dosiahli pozitívnu zmenu.

Naše veľké poďakovanie patrí sponzorom TESCO Tornaľa, ktoré zabezpečilo potraviny k opekačke a občerstvenie, firme MAYSER a Saleziánom dona Bosca, ktorí zabezpečili dopravu na tento výlet.

Helena Katonová

Foto: Mária Hausová

Z reakcií účastníkov

Ďakujeme vedeniu Charity, že si urobili pre nás čas a zobrali nás do prírody.

Martin

Páčili sa mi súťaže a po celú dobu dobrá nálada.

Ján

Najväčší zážitok som mal pri súťažiach. Keď ženy vyhrali nad chlapmi, načo v ženskom tábore vypukol neskutočný smiech. Ďalší zážitok som mal, keď sme s pani riaditeľkou vyhrali disciplínu zviazaných párov, dovliekla ma až na 1.miesto.

Ľudovít

Keď som sa vrátila z Gombaseckej jaskyne, bola som uvoľnená a nebola som vystresovaná.

Monika

Výborná akcia pre ľudí bez domova. Veľmi pekne ďakujem organizátorom.

Róbert

Bolo mi strašne fajn. Pekne svietilo slniečko. Najedla som sa. A dostali sme darčeky. Na tento výlet nezabudnem a teším sa na ďalší.

Anna

Všetci sme sa tam smiali. Ani v škole som nemala taký pekný zážitok. Ďakujem všetkým a chcela by som, keby sme zase išli na výlet. Každý večer budem myslieť na ten zážitok.

Darina