Aktuality

Čo máme nové?

Spomienky na tohtoročné Fašiangy

pridal: Tatiana | dátum: 23. februára 2018 | kategória: Kokava nad Rimavicou

Fašiangy, Turice, Veľká noc ide. Kto nemá kožucha, zima mu bude. Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy. Ľudia by len pili a jedli klobásy….

Fašiangové obdobie trvalo od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Na dedine v tom čase prevládala bujará zábava, pil sa alkohol a organizovali sa svadby.

V jedno februárové dopoludnie sa Kokavou niesli veselé pesničky a veršovačky. Bol to znak toho, že v uliciach môžeme stretnúť fašiangový sprievod. Ako to už býva každoročne zvykom, zastavil sa aj u nás, na charite. Kokavskí folkloristi nikdy nezabudnú na obyvateľov Domu charity a prídu ich potešiť, pobaviť a roztancovať.  Nuž, naši „chlapci“ sa veľmi prekvapene pozerali na masky od výmyslu sveta. Cigánka, Jánošík, vodník, klaun aj nevesta. Bolo si z koho vyberať. Najlepšie obišiel náš Ivko. V tanci ho povykrúcal Jánošík aj cigánka s veľmi širokou sukňou, ktorá sa Ivkovi zapáčila. Zavše jej ju pri tanci aj ponadvihoval. Všetci sme si zatancovali, pochutili si na tradičných pampúšikoch  a schuti sa zasmiali, keď si niektoré masky robili napriek.

Sme radi, že kokavskí folkloristi sú verní tradíciám a vždy sa zastavia aj v našej charite. Priniesli nám radosť, úsmev na perách a dobrú náladu. Už teraz sa tešíme na stretnutie o rok.

Autor: Ivana Šuniarová

Foto: archív DCH Kokava

Fašiangy v Kokave